İlhan Mansız Özel
Dünya üçüncüsü olarak tarihe geçtiğimiz 17. Dünya Kupası'nda attığı birbirinden güzel üç golle Milli Takımımızın en golcü ismi olan İlhan Mansız, 10 Ağustos 1975'de Almanya'nın Kempten şehrinde dünyaya geldi.

Annesi terzi, babası fabrika işçisi olan İlhan, 9 yaşındayken annesi ve ablası ile birlikte ailesinin memleketi olan Eskişehir'e döndü. Babasının da Almanya'dan dönmesini beklerken 4 yılını Eskişehir'de geçirdi ve kendi deyimiyle "babasından ses seda çıkmaması" üzerine Almanya'ya geri döndü.

Bu dönüşle birlikte futbol hayatı da gurbette başlamış oldu. SV Lenzfried, Kempten ve Augsburg takımlarında oynadığı futbol ve attığı gollerle dikkat çekti. Augsburg takımıyla Almanya Gençler Şampiyonluğu yaşayan İlhan, bir sene sonra ülkenin köklü takımlarından FC Köln'e transfer oldu. 19 yaşında yaptığı bu transferle futboldan ilk defa para kazandı.

Bundan sonraki dönemde ise ailesinin baskısıyla, anavatanı Türkiye'deki futbol macerası başladı. İki senelik sözleşme ile Gençlerbirliği'ne geldi, ancak uyumsuzluk ve başarısızlık sebebiyle 6 ay sonra Almanya'ya döndü. Münih Türkgücü'nde amatör olarak futbola devam eden İlhan için bu sefer sorun paraydı. Ve bu sorun yeni bir Türkiye macerasının başlamasına neden oldu.

İkinci Türkiye seferine İkinci Lig takımlarından Kuşadasıspor'da başladı ve hedefini belirledi: "Kuşadası'ndan, Birinci Lig takımına, oradan da büyük bir takıma gideceğim."
Bu hedefe ulaşmak pek de kolay olmadı İlhan için. Daha önceki Türkiye deneyiminde yaşadığı uyum sorunu yine baş gösterdi. Kuşadası'ndan Samsuspor'a transferinden sonra futbolu bırakarak, yarım bıraktığı FOS Kempten Ekonomi Bölümü'ne devam etmeyi bile düşündü. Fakat İlhan, sahada gösterdiği kararlılık ve gücü, saha dışında da gösterdi ve Samsun'da kalmaya karar verdi.

Samsunspor'da geçirdiği 3 sezonda başarılı bir grafik çizen İlhan, transferin gözdesi haline geldi ve küçükken tuttuğu takım olan Beşiktaş'a transfer oldu. Beşiktaş'ta gösterdiği müthiş performans ve attığı 21 golle gol krallığına ulaştı ve bu da O'na Milli Takım kapılarını açtı.

Milli Takım'a ilk defa çağrıldığında; "En büyük hayallerimden bir tanesi de 'Milli' olmaktı. Sağolsun Şenol Güneş hocam performansımı beğenmiş olacak ki beni Milli Takım kadrosuna dahil etti. Artık yapmam gereken tek birşey kaldı; başarılı olmak." diyerek önüne yeni bir hedef koyan İlhan, Dünya Kupası'nda gösterdiği performansla bu hedefe ulaşmanın gururunu yaşadı.

devam et>